Последни публикации

Форуми

Записки

Коментари

Наблюдател

Библиотека
Тематика

божият гняв   владеене на земята   власт   заложници   изобличения   красимир партовски   писания   прелом   промяна на времена и закони   християнска философия  

виж всички тематики

Реплики

Владо   31.10.19 11:45
Изключително интерес дебат между лъжеучителя рави Товия Зингер и друг евреин, доктор Браун : https://youtu.be/gYfZxkrqS_E

eureth   06.10.19 14:21
(Като изключа нумерологията/gematria) бих казал, че размислите му относно Ис.53 са чудесно и животоспасяващо свидетелство за плътските му сънародници (дано го чуят!) - понеже, както изглежда, този човек сега вече е станал син на Абраам.

Владо   06.10.19 13:17
“Скритият” Помазаник в писанията - раби Яков Рамбзел казва “Святият Дух ми откри!” : https://youtu.be/4KSIBFWQqsE

eureth   06.10.19 13:00
Относно подобни практики (според мен имащи връзка и с иудейските практики/учения "кабала", пък били те и адаптирани от разни хора и наречени "християнски"...) аз лично съм скептичен (и бих казал дори подозрителен), понеже Бог не е говорил относно такива неща, и че е имал предвид подобни цифрови комбинации и (за мен произволни) изводи. Бих очаквал, че с подобни цифрови еквилибристики би могло да се достигне до какви ли не уж "Божии" "истини" на базата на произволен текст, независимо от използвания език.

eureth   06.10.19 10:54
относно "Богове сте вие" също стана дума тук, надолу в изказването:

http://edinni.com/p/forum/forum_viewtopic.php?1662.post

RSS Емисии
rss1.0
Към страница       >>  
Започване на нова тема

21.10.08 11:49 Цитирай
изказвания: 4481
(разкл. от: Царството Божие вътре във вас е / Лука 17:21/)

Ако говориш за това, което в някои преводи превеждат "лоното на Авраам" и някои казват, че това било някакво специално отделение/място, намиращо се в подземното място, но не засегнато от огъня в подземното място (в който се мъчи онзи човек, пред чиято врата е просел Лазар),

то домът на Баща му със сигурност не е в подземното място, и също да се твърди, че Божието царство е в подземното място (в което уж било т.нар място "лоно на Авраам") е съвсем неоснователно (и дори още по-лошо, но както и да е).

Краят на епохата: Времева диаграма,    Съгласувана хронологична таблица (актуализирани версии)

„...Но не е така, както че е пропаднало Божието слово. Защото не всички, които [по плът] са от Израел, са [Божият народ] Израел. Нито пък всички са деца [на Бога], само защото са [по плът] потомство на Авраам.
А [според както Бог декларира]: "по Исаак ще се нарича семето ти."
Т.е. не плътските деца са Божии деца, а само обещаните [от Бога] деца се считат за потомство [на Авраам, и съотв. - Божии деца]. ...“

/из п-мо до римл., 9/

Иначе, ако всички, които по плът са от Израел, бяха Божият народ Израел, то Божието слово би било пропаднало.
Вж: "Не е отпаднало Божието слово - до римл. 9:6

Най-отгоре
авраам,   лазар,   лоно,   лоно на авраам,   лоното на авраам

21.10.08 12:46 Цитирай
изказвания: 1024
eureth:

Ако говориш за това, което в някои преводи превеждат "лоното на Авраам" и някои казват, че това било някакво специално отделение/място, намиращо се в подземното място, но не засегнато от огъня в подземното място (в който се мъчи онзи човек, пред чиято врата е просел Лазар),

то домът на Баща му със сигурност не е в подземното място, и също да се твърди, че Божието царство е в подземното място (в което уж било т.нар място "лоно на Авраам") е съвсем неоснователно (и дори още по-лошо, но както и да е).

лоното на все още невъзкресения от мъртвите авраам и дома/лоното на небесния отец са действително две различни места.

Най-отгоре

21.10.08 12:50 Цитирай
изказвания: 64
eureth:

Ако говориш за това, което в някои преводи превеждат "лоното на Авраам" ...

Всъщност за нищо не говоря - нямам знание по въпроса и не се осмелявам да предложа някакво мнение. Затова просто цитирах стиховете с надеждата някой друг да знае повече и да може да ги коментира по-смислено от мен.
Поздрави !

Най-отгоре

21.10.08 13:00 Цитирай

Думата в оригинала означава "гърди, прегръдка". Лазар са го завели при Авраам и Авраам го е прегърнал, за да го утеши от скърбите му през земния му живот. По същия начин можеше да го прегърне и Исаак, и тогава щяха вероятно да започнат да говорят за "лоното на Исаак"...

Вж. по-горе.

Въпреки че Авраам е в Божието царство, Божието царство не е синоним на прегръдката на Авраам, нито на прегръдката на Исаак.
Изглежда, че всички тези истории за някакво "лоно на Авраам в ада" са просто фолкор - предания и легенди. Но дори вярвайки в този фолклор, все пак да се твърди, че Божието царство е в ада, е допълнително неоснователно, да не кажа нещо друго.

[ Редактирано 21.10.08 13:20 ]

Краят на епохата: Времева диаграма,    Съгласувана хронологична таблица (актуализирани версии)

„...Но не е така, както че е пропаднало Божието слово. Защото не всички, които [по плът] са от Израел, са [Божият народ] Израел. Нито пък всички са деца [на Бога], само защото са [по плът] потомство на Авраам.
Т.е. не плътските деца са Божии деца, а само обещаните [от Бога] деца се считат за потомство [на Авраам, и съотв. - Божии деца]. ...“

/из п-мо до римл., 9/

Иначе, ако всички, които по плът са от Израел, бяха Божият народ Израел, то Божието слово би било пропаднало.

Най-отгоре

21.10.08 13:26 Цитирай
eureth:

Думата в оригинала означава "гърди, прегръдка". Лазар са го завели при Авраам и Авраам го е прегърнал, за да го утеши от скърбите му през земния му живот. По същия начин можеше да го прегърне и Исаак, и тогава щяха вероятно да започнат да говорят за "лоното на Исаак"...

Вж. по-горе.

Въпреки че Авраам е в Божието царство, Божието царство не е синоним на прегръдката на Авраам, нито на прегръдката на Исаак.
Мисля, че всички тези истории за някакво "лоно на Авраам в ада" са просто фолкор. Но дори вярвайки в този фолклор, то да се твърди, че Божието царство е в ада, е допълнително неоснователно, да не кажа нещо друго.

авраам ще бъде в божието царство.
а това, че мислиш че било "фолклор" твърдението, че споменатото в лука "лоно на авраам" е част от ада, показва, че на този етап не познаваш редица места в писанията.

освен това, от това да се вярва, че "лоното на авраам" е част от ада, не произтича, че божието царство било в (същата част от) ада. лоното на авраам, споменато в разказа за бедния лазар, и божието царство са две РАЗЛИЧНИ неща и места.

[ Редактирано 21.10.08 13:30 ]

Най-отгоре

21.10.08 14:50 Цитирай
Именно, от вярването на първото (независимо дали е вярно) не произтича второто.

Иначе защо смяташ, че не е фолкор това, че "прегръдките на Авраам", за които пише в Лука, било територия (отделна териториална част, в която стоят хора) от подземното място,
а не това, че Авраам е взел Лазар в прегръдките си, за да го утеши?

/из п-мо до римл., 9/

Най-отгоре

21.10.08 15:30 Цитирай
eureth:

Именно, от вярването на първото (независимо дали е вярно) не произтича второто.

Иначе защо смяташ, че не е фолкор това, че "прегръдките на Авраам", за които пише в Лука, било територия (отделна териториална част, в която стоят хора) от подземното място,
а не това, че Авраам е взел Лазар в прегръдките си, за да го утеши?

въпросът ти е отчасти правилен и отчасти погрешен и подвеждаш.
погрешен е защото едното не изключва другото, а както задаваш въпросът си, ти изхождаш от недоказаната презумпция че според мен ИЛИ едното е вярното ИЛИ другото, но не и двете неща едновременно. а истината е, че КАКТО едното е вярно, ТАКА и другото.

горе-долу правилната част на въпроса ти е: "защо смяташ, че не е фолкор това, че "прегръдките на Авраам", за които пише в Лука, било територия (отделна териториална част, в която стоят хора) от подземното място"?

имам няколко причини да смятам това.
да започнем с това, че гръцката дума "адис"(ад) произлиза от отрицателната частица "а" и производна форма на глагола "ейдоо/идоо"(виждам). "адес/адис" значи просто мястото, където отиват ВСИЧКИ мъртви и което не се вижда от живите на земята хора.

второ, мъчещия се в огъня богаташ от разказа за бедния лазар (нарочно не го наричам притча) вижда бедния лазар в прегръзките на авраам. това, че го вижда, говори за възможност мъчещите се в огъня да виждат и да бъдат виждани от духовете на починалите праведни.

също така, това, че лазар е в обятията на авраам не означава, че цялото място, където са авраам и починалия беден лазар, се нарича "обятията на авраам".

що се отнася до думата "шеол", ако кажеш, че еврейската дума "шеол" няма това значение на невидимо място, каквото има гръцката дума "адес", ще си прав, но също така, най-малкото трябва да си изследвал всички места в танах (СЗ), където се среща думата "шеол", и да си ги сравнил, за да можеш да говориш поне в някаква степен компетентно по темата за "шеол" според танах - освен ако не претендираш, че имаш директно откровение от всевишния по темата. ти до този момент правил ли си такова изследване на всички места, където се употребява думата "шеол"?

и накрая, ще изпревяра малко нещата, като ти посоча, че думата "шеол" се употребява в танах в два смисъла, а именно: просто като "шеол" и тогава обикновено е равнозначна на гроб и като "най-дълбокия шеол", което означава място на духовете на починали земни хора. също така, думата "шеол" има връзка с глагола "шаал", който значи питам/искам, а шеол е мястото, което изисква всички живеещи на земята.

[ Редактирано 21.10.08 15:37 ]

Най-отгоре

21.10.08 17:14 Цитирай

Въпросът ми е правилен и не изхождам от презумпция какво според теб е нещо или не е, а какво аз имах предвид. Когато имам възможност ще пиша по-подробно.

/из п-мо до римл., 9/

Най-отгоре

21.10.08 18:08 Цитирай
eureth:

Въпросът ми е правилен и не изхождам от презумпция какво според теб е нещо или не е, а какво аз имах предвид. Когато имам възможност ще пиша по-подробно.

за да е правилен въпросът ти, би трябвало първо да докажеш, че или едното е вярно или другото, но не и двете едновременно. а ти това все още не си го доказал.

също така, не ми отговори на въпроса правил ли си до този момент цялостно изследване на думата шеол в еврейския текст? но и без да ми отговориш на този въпрос, от написаното от теб до този момент за мен е ясно, че не си правил до сега такова изследване. можое би разговорът ти с мен по този въпрос ще те подтикне към това.

Най-отгоре

21.10.08 19:06 Цитирай

Няма нужда да се доказват очевидни неща. Поради разни странни учения ( като това, че преведеното като "лоно" уж означавало "местност/територия") на практика всички, с които съм говорил по този въпрос са си мислили, че т.нар. "лоно" е някаква местност/територия – но това просто поради самото учение, без оглед на написаното в оригиналния текст (има голяма разлика между двете).
И също, те не са си мислили (бих казал: съвсем очаквано, поради неинформативния превод), че там всъщност пише, че Божиите вестители са завели Лазар при Авраам и Авраам го е прегърнал, за да го утеши.

(По-скоро казвам това за другите, но както и да е.) Ако не си разбрал още (но се съмнявам в това, а по-скоро предполагам, че просто вземаш повод от даден израз, нецелящ математическа точност на изразяване), аз не казвам, че мястото, където са били Авраам и Лазар не е било отделено от мястото, където е бил мъчен богаташа в огъня (или че дори изобщо не е място), и също така не съм уточнявал, къде точно е бил Авраам в пространството (доколкото може да се говори с тези категории в случая).
А казвам, че там пише как Божиите вестители са завели Лазар при Авраам и Авраам го е прегърнал, но там не пише, че Авраам се е намирал в местност/територия наречена "Лоно на Авраам", каквото се учи.

Иначе ако и ти, като по религ. организации(църкви), учиш, че Авраам бил в някаква местност наречена (уж в Писанието) „Лоно на Авраам“, то  определено смятам, че се заблуждаваш. За това говоря.
И доводите, които си написал с нищо не доказват правилността на подобно суеверие. С доводите си воюваш срещу, какво беше там ...  „сламен човек“.

А и тъй като изглежда, че всъщност задаваш не въпроси, а свои отговори, то явно можеш да продължиш да си отговаряш и без моя помощ. Нямам нищо напротив да вярваш каквото желаеш във връзка с това дали съм изследвал думата „шеол“.

[ Редактирано 22.10.08 13:20 ]

/из п-мо до римл., 9/

Най-отгоре
лоно,   лоно на авраам,   лоното на авраам

Започване на нова тема
Към страница       >>  

Отговор (без HTML оформление):

Към форум:     Най-отгоре

Публикуване на темата: rss 0.92 Публикуване на темата: rss 2.0 Публикуване на темата: RDF