Последни публикации

Форуми

Записки

Коментари

Наблюдател

Библиотека
Тематика

в. тоневски   вода   йоан   луната   луцифер   наука   проклеване   сатанински текстове   съдът на мъртвите   църква ел шадай  

виж всички тематики

Реплики

eureth   07.05.18 15:26
Преместих темата за "генно-модифицирната опозиция в Сирия"

в тема:
"Сирия: Отн.тн. ислямска държава", тук:

http://edinni.com/p/forum/forum_viewtopic.php?17424.post

eureth   15.04.18 14:53
Възможно е и до там да се стигне. Но главното, до което пише, че ще се стигне в тези земни военни противопоставяния, е че Бог ще доведе всички народи на битка против Йерусалим и той ще бъде превзет, и ще бъде тъпкан от народите, колкото Бог е определил (3год. и половина).

Тук има доста подробности около сегашната ситуация, в темата "Относно тн. ислямска държава":
http://edinni.com/p/forum/forum_viewtopic.php?17419.post

Владо   15.04.18 03:46
Света е пред прага на нова световна война.

Владо   15.04.18 03:45

Анонимен   13.02.18 09:08
еурет, постовете станаха три, но са един - само последния (нетът понякога е кошмарен тука). Моля те да оставиш само последния, а другите да ги изтриеш, за да не се "разводнява" темата.

RSS Емисии
rss1.0
Форуми :: Божията общност << Предишна тема | Следваща тема >>

Пастор Иван и Мария Иванови
Към страница       >>  
Започване на нова тема

21.06.08 01:17 Цитирай
изказвания: 4367
Като чета изобличенията/обвиненията на пастор Васил Петров към софиянците, се сещам, че  от известно време наблюдавам едно странно явление: Kогато се обявява директора/собственика на дадена организация от "евангелски" тип се използва една особена форма на изразяване:

"пастор <първото име на пастора> <първото име на жената на пастора> <фамилното име на пастора в мн. число>",

напр.: "пастор Иван и Мария Иванови"

Като оставя настрана това, че в новия завет не се говори за пастори, нито за "четири-, пет-, шест- и-колкото-и-да-е-кратни служения", от чисто комуникативна гледна точка подобен израз ми се струва съвсем чужд на българския език, а откровено казано и на смисленото говорене и изразяване.

От горния израз оставам с впечатление, че пасторът всъщност представлява семейството на Иван, като изключим евентуалните му деца. Т.е. пасторът е Иван и жена му заедно, а не само Иван.
Което изглежда доста странно.

За да стане по-ясно мога да дам следните хипотетични примери:

Доктор Иван и Мария Иванови
Професор Иван и Мария Иванови
Доцент Иван и Мария Иванови
Маестро Иван и Мария Иванови
Президентът Иван и Мария Иванови
Министър председателят Иван и Мария Иванови
Генерал Иван и Мария Иванови

и т.н.  Всички тези звучат не по-малко странно от "Пастор Иван и Мария Иванови"

Чудя се, само аз ли намирам подобно говорене за странно?

Някой знае ли предисторията и причините, породили това тясно "евангелско" явление? Що за феномен е това?

[ Редактирано 21.06.08 03:55 ]

Краят на епохата: Времева диаграма,    Съгласуваща хронологична таблица (актуализирани версии)

„...Но не е така, както че е пропаднало Божието слово. Защото не всички, които [по плът] са от Израел, са [Божият народ] Израел. Нито пък всички са деца [на Бога], само защото са [по плът] потомство на Авраам.
А [според както Бог декларира]: "по Исаак ще се нарича семето ти."
Т.е. не плътските деца са Божии деца, а само обещаните [от Бога] деца се считат за потомство [на Авраам, и съотв. - Божии деца]. ...“

/из п-мо до римл., 9/

Иначе, ако всички, които по плът са от Израел, бяха Божият народ Израел, то Божието слово би било пропаднало.
Вж: "Не е отпаднало Божието слово - до римл. 9:6

Най-отгоре
пастируване,   пастор,   пастори,   пасторши,   петкратно служение,   седемкратно служение,   църковнически жаргон,   шесткратно служение

21.06.08 20:20 Цитирай
изказвания: 116
Аз подозирам, че знам. Повярвах в църква, чиято пета точка от Mission statement-а е да създава здрави семейства. Съответно постоянно хората биват сватосвани по конференции и подтиквани да се женят. Жената на пастора имаше право да се изказва от амвона. Бяхме задължени да я приемем като част от пастора. Нали са една плът? От тук и решението, че госпожата също е пастор.

Съвсем скоро тази формула на изказване ще отвори път на "пастор Мария Георгиева" и църквите ще бъдат управлявани от жени.

адм.бел.
разкл. в: Съвременни заблудителни учения

Най-отгоре

22.06.08 01:00 Цитирай
Мисля си, че ако в новия завет няма пастори (директори/собственици на религ. организации), но въпреки това някои хора са си измислили такива и са си ги сложили на главите си, то и жени-пастори ако си сложат не е кой знае какво... Всъщност аз мисля, че зная за една такава жена-пастор.
Явно положението се възприема както връзката цар-царица. Ако се покоряваш на един цар, какво друго ще направиш и спрямо царицата? Допускам, че по аналогия с тежкото „генералша“ се е появило и евангелисткото „пасторша“ (преди време тук имаше дискусия относно един трагичен случай, в който беше замесена именно една „пасторша“). И като споменаваш за плътта, аз определено си мисля, че това ще да има някаква връзка с нещо плътско.
Но поне кичозното „пасторша“ не звучи така съмнително като неотразимото „пастор Иван и Мария Иванови“

Аз се "дивя" на това, че някои хора са изгубили елементарно чувство и употребяват на сериозно и най-авторитетно този абсурден израз, който е достоен в най-добрия случай, за сценарий на комедия, но за съжаление съвсем не е смешно.

Краят на епохата: Времева диаграма,    Съгласуваща хронологична таблица (актуализирани версии)

„...Но не е така, както че е пропаднало Божието слово. Защото не всички, които [по плът] са от Израел, са [Божият народ] Израел. Нито пък всички са деца [на Бога], само защото са [по плът] потомство на Авраам.
Т.е. не плътските деца са Божии деца, а само обещаните [от Бога] деца се считат за потомство [на Авраам, и съотв. - Божии деца]. ...“

/из п-мо до римл., 9/

Иначе, ако всички, които по плът са от Израел, бяха Божият народ Израел, то Божието слово би било пропаднало.

Най-отгоре

Анонимен

22.06.08 21:31 Цитирай
Гост
То и сега се "командувата" от "половинките" им, някъде явно, някъде зад...амвонно. А между другото някой да е срещал и заветната новозаветна мечта на мирянина - н.в. АМВОНЪТ!! Ще съм много благодарен ако ми помогнете със староеврейски или старогръцки сведения за това явление. А това, че жената на н.п.с. ПАСТОРЪТ се е именувала "пасторша" и се ползва с всички привилегий на евангелско-протестанския клир е малката беля. Какво ще кажете за децата, внуците и до н-то пколение пасторчетатааааа? Да не говорим срещу помазаниците Божий, че фуу..ще ни анатемосат и отлъчат, ама кой е луд да се лишава от "златната кокошцица" , която си пуска всеки път яйчцето в дискуса. То затова и хомобракове се пръкнаха с "черковната благословия" и много офиси се "осветиха" и ... вие ги виждате и знаете. Парите със сигурност са сила, но: "Който обвинява праведния и кото оправдава нечестивия - и двамата са мерзост пред Господа" А навремето си спомням, че се запознавах с един с много титли към името и когато го попитах как всъщност се казва ми се обиди.

Най-отгоре

22.06.08 23:11 Цитирай
изказвания: 116
Такава твърда любов трудно се преглъща. Като станем християни и греховете ни стават християнски. Като станем "лидери" пък вече сме неспособни да грешим. И изобличенията стават най-омразното и неприемливо нещо.

Преди малко убих една щипалка в банята и получих откровение за Божията мощ... Благодарих на Господ че е проявил милост последния път когато съм извършила "християнски" грях и не ме е смачкал.

Най-отгоре

23.06.08 01:28 Цитирай

По принцип е ясно, че не е добре пред Бога един мъж да бъде управляван от жена си, но (дори и в много реални случаи евентуално да е станало така) не мисля, че нещата сред определени групи вярващи щаха да станат кой знае колко по-добре, ако пасторите вече не са управлявани от жените си, но все пак си останат пастори (т.е. поставени директори или собственици на религ. организации, за каквито в новия завет и дума не се споменава).

И аз съм на мнение, че феноменалният израз "пастор Иван и Мария Петрови" навява на определени мисли по отношение на съответните съпруги.

За отбелязване е, че дори генералшите не са дръзнали да изискат аналогичното "генерал Иван и Мария Иванови" спрямо себе си, като съпруги. Поне аз не съм чувал никога подобно "чудо"...

[ Редактирано 23.06.08 02:31 ]

/из п-мо до римл., 9/

Най-отгоре

23.06.08 09:41 Цитирай
изказвания: 1582
eureth:

Но поне кичозното „пасторша“ не звучи така съмнително като неотразимото „пастор Иван и Мария Иванови“ Аз се "дивя" на това, че някои хора са изгубили елементарно чувство и употребяват на сериозно и най-авторитетно този абсурден израз, който е достоен в най-добрия случай, за сценарий на комедия, но за съжаление съвсем не е смешно.

Еурет, приятелю, не се диви чак толкова. Вероотстъпничеството и родоотстъпничеството на българските протестанти ще ги доведе един прекрасен ден до там да се отрекат и от това, че са българи. А от Христос явно отдавна са се отрекли, поне повечето.

Сега ще ти обясня откъде идва феноменът пастор Иван и Мария Георгиеви. В английския език, особено в приеми в  обществото, представянето на гостите е: Mr. and Mrs. John Smith. Не Mr. John Smith and Mrs. Jane Smith например.
Следователно и "българските" евангелисти, по примера на жабата, видяла да коват вола, са приели един англоезичен израз /иначе нормален в английски ез./.

Нека като сме почнали, да довършим. На английски казват prophetical office, и си звучи нормално на техния език. На български се кичат с: пророчески кабинет, апостолски кабинет, пасторски кабинет и не знам още какъв кабинет.

По примера ти как звучи на български "доктор Иван и Мария Георгиеви", "пророчески кабинет" звучи като: ЗЪБОЛЕКАРСКИ КАБИНЕТ, ЛЕКАРСКИ КАБИНЕТ и т.н.

Абе да са живи и здрави, то абсурдите им няма да свършат.

Christus regnat
Най-отгоре

23.06.08 10:12 Цитирай

А в същото англоезично общество употребяват ли "pastor John and Mary Smith", какъвто е българският уникат? Все пак то е по-различно от "Mr. and Mrs. John Smith", за което казваш.

/из п-мо до римл., 9/

Най-отгоре

23.06.08 10:32 Цитирай
изказвания: 1582
Срещала съм и пастор Джон и Мери Смит, не помня конкретни имена, затова използвам "Джон" и "Мери". Чела съм подобни примери, но за тях това е нормално. 
Има и лорд и лейди Джон Смит, например.  

Christus regnat
Най-отгоре

23.06.08 11:15 Цитирай
Като е станало дума за това, се сещам за български изрази от типа:

"Не мога да си чуя мислите от този шум наоколо!"(т.е. поради шума)

или пък подобния: "Нищо не мога да чуя от вас!" (т.е. поради това, че вие вдигате шум)

При което не мога да не си помисля за актуалното (Васил Петров):

...За жалост София не чу от Бог.

или

...Няма църква в София, която чува от Бог!...

[ Редактирано 12.03.09 15:18 ]

/из п-мо до римл., 9/

Най-отгоре
васил петров

Започване на нова тема
Към страница       >>  

Отговор (без HTML оформление):

Към форум:     Най-отгоре

Публикуване на темата: rss 0.92 Публикуване на темата: rss 2.0 Публикуване на темата: RDF