Последни публикации

Форуми

Записки

Коментари

Наблюдател

Библиотека
Тематика

агент николай   барух леви   божият каменен дом   врагът на помазаника   йехова   канонизиране   плътски цели   свещеничество   святостта като дреха   скъпоценното за бога  

виж всички тематики

Реплики

Владо   31.10.19 11:45
Изключително интерес дебат между лъжеучителя рави Товия Зингер и друг евреин, доктор Браун : https://youtu.be/gYfZxkrqS_E

eureth   06.10.19 14:21
(Като изключа нумерологията/gematria) бих казал, че размислите му относно Ис.53 са чудесно и животоспасяващо свидетелство за плътските му сънародници (дано го чуят!) - понеже, както изглежда, този човек сега вече е станал син на Абраам.

Владо   06.10.19 13:17
“Скритият” Помазаник в писанията - раби Яков Рамбзел казва “Святият Дух ми откри!” : https://youtu.be/4KSIBFWQqsE

eureth   06.10.19 13:00
Относно подобни практики (според мен имащи връзка и с иудейските практики/учения "кабала", пък били те и адаптирани от разни хора и наречени "християнски"...) аз лично съм скептичен (и бих казал дори подозрителен), понеже Бог не е говорил относно такива неща, и че е имал предвид подобни цифрови комбинации и (за мен произволни) изводи. Бих очаквал, че с подобни цифрови еквилибристики би могло да се достигне до какви ли не уж "Божии" "истини" на базата на произволен текст, независимо от използвания език.

eureth   06.10.19 10:54
относно "Богове сте вие" също стана дума тук, надолу в изказването:

http://edinni.com/p/forum/forum_viewtopic.php?1662.post

RSS Емисии
rss1.0
Форуми :: Бог - кой е той? :: Помазаникът-цар Исус << Предишна тема | Следваща тема >>

Пророчествата за Божия син и помазаник-цар в Закона, Пророците и Писанията
Към страница       >>  
Започване на нова тема

01.10.19 02:42 Цитирай
изказвания: 4481

(разкл. от: Пострадал от Watchman от fellowshipbg.org)

Вж по-долу относно главния предмет на тази тема - именно,
принципното ни разбиране за дадените ни пророчества от Бога относно неговия син и помазаник-цар.

Gerard:

Ако дадеш на някой човек, да чете само еврейските Писания, никога дори на ум не би му дошло, че Бог има син и ще го прати на земята да умре за греховете на грешните човеци. Това, което правят "новозаветните" писатели е, че взимат даден изваден от контекста пасаж и го прилагат върху Исус.

/подч. мое/

Относно Божия син в Закона, Пророците и Писанията, вече стана дума в другата тема -

Земен баща ли трябва да има Божият помазаник-цар (и син - Пс.2), и да бъде напълно простосмъртен човек (а не и Бог)?

Та, Бог определено говори за своя син чрез Закона, Пророците и Писанията.

вж също и:
Кога е роден Божият син?
Синовничеството на Исус от Назарет, Божия син
Ариани и Атанасиани

Това относно Божия син.

Относно написаното в Закона, Пророците и Писанията относно това, че "Бог ...  ще го прати на земята да умре за греховете на грешните човеци", донякъде стана дума в темата:

Човешка (или "бого-човешка") жертва предвиждал ли е Бог относно спасението ни от греха? Или това е противно на Бога?

Но има и още места.

Всичко това довежда до една доста съществена и, бих казал, трудна (поне за мен) тема, относно това,

как самият Бог има предвид и иска да бъдат възприемани пророчествата относно Божия син и помазаник-цар, които Бог е поверил на тогавашните си пророци и е направил изрично да се запишат като част от Божиите свети книги.

(без по този начин да настоявам, че евентуално Бог иска всички негови пророчества да бъдат възприемани, обяснени и разбирани по един и същ "метод" - както някои учат).

Напр. Бог "скрил" ли е някои съществени и важни неща чрез дадени свои пророчества по начин, че човек на пръв поглед да няма как да забележи посланието?

И не по-малко важно - ако е така, тогава ЗАЩО Бог би искал това да бъде така?

Или той има предвид винаги дадено пророчество да е напълно в прав текст, така че още когато Бог даде пророчеството на някой свой пророк, всички хора, които тогава го чуят, да могат веднага да се ориентират в конекста и посланието (или посланията - ако са повече), и точно и напълно да разберат за какво става дума?

За това ще е нужна отделна тема.

(добавено: преместих текущото изказване като начало на темата)

адм.бел.
разкл. в: Еврейски писания?

[ Редактирано 03.10.19 14:41 ]

Краят на епохата: Времева диаграма,    Съгласувана хронологична таблица (актуализирани версии)

„...Но не е така, както че е пропаднало Божието слово. Защото не всички, които [по плът] са от Израел, са [Божият народ] Израел. Нито пък всички са деца [на Бога], само защото са [по плът] потомство на Авраам.
А [според както Бог декларира]: "по Исаак ще се нарича семето ти."
Т.е. не плътските деца са Божии деца, а само обещаните [от Бога] деца се считат за потомство [на Авраам, и съотв. - Божии деца]. ...“

/из п-мо до римл., 9/

Иначе, ако всички, които по плът са от Израел, бяха Божият народ Израел, то Божието слово би било пропаднало.
Вж: "Не е отпаднало Божието слово - до римл. 9:6

Най-отгоре

Анонимен

01.10.19 14:01 Цитирай
Гост
Gerard, пророчеството в Еремия 31, обръщаш ли внимание към кого е? Израилевият дом и Юдовия дом. Тоест, тези хора още не са в завет с Бога и този нов завет не е написан на сърцата им. Те са "закоравени", това, за което говори Павел в Римляни 9 гл. И целта на това закоравяване е, спасението на такива като теб и мен. Но ще дойде ден, когато Еремия 31 ще се изпълни за тези хора. Относно пророчеството в Езекиил 45, кой ти каза че става дума за третия храм? Я да вземеш да прочетеш малко по-бавно посланието към Евреите. Какви жертви могат да бъдат приемливи за Бога, след като изрично е писано, че Христос е единствената жертва, приета някога от Бога, задоволяваща напълно Неговата справедливост. Никаква жертва след Христос не може да бъде приета от Бога, защото няма вече няма нищо за плащане. Платено е. Това е смисълът на всички жертви. Относно Божият храм, не си ли чел, (чел си), че този храм сме ние, аз и ти, в който обитава Неговият дух. ДА си чувал случайно, Божията слава да се е върнала след построяването на Втрият храм? След като е описано в Езеккил, как славата Му напуска храма. И да, Божията слава се върна, защото Христос е тази слава и Той влезе в храма. Но Христос сега е на небето, храмът не съществува и нуждата от принасянето на жертви не съществува. Христос плати всички, изпълни всичко, покри всичко. Не остана нищо за плащане, никакъв дълг. Говоря като счетоводител, съжалявам, но това е простата истина.

Най-отгоре

02.10.19 14:42 Цитирай

Анонимен,

(аз разбира се напълно съм съгласен с каквото пише в п-мото до евреите и вс от Н.З., но) в случая темата се върти повече около това да разбираме Божиите пророчества за Божия син и помазаник-цар, и спасител на света от греха и смъртта, директно от Закона, Пророците и Писанията.

Все едно сме в първи век, малко след като Божият син Исус е бил взет в Божиите небеса да седне отдясно на Бога, и все още документите на Божието ново завещание не са били разпространени сред повечето повярвали в Божия син и от плътския Израел, и от другите народи, и това, което имаме са най-вече Божиите свети текстове на Закона, Пророците и Писанията/Написаното.

Разбира се, тогава (а и сега) е било важно и живото свидетелство на пратениците на Царя в света, които с живота си и страданията си, а с и много Божии чудеса и знамения чрез тях, са засвидетелствали на света съживяването на Исус от Назарет от мъртвите, когото според Божието предузнание иудеите са убили чрез ръцете на римляните, и че той наистина е предизвестеният от Бога Божий единствен син и помазаник-цар, и спасител, за да повярваме в Него и така да имаме живот, според Божието съответно обещание за това.

Но фокусът в случая е пророчествата за Божия син и помазаник-цар в Закона, Пророците и Писанията.

[ Редактирано 03.10.19 14:41 ]

Краят на епохата: Времева диаграма,    Съгласувана хронологична таблица (актуализирани версии)

„...Но не е така, както че е пропаднало Божието слово. Защото не всички, които [по плът] са от Израел, са [Божият народ] Израел. Нито пък всички са деца [на Бога], само защото са [по плът] потомство на Авраам.
Т.е. не плътските деца са Божии деца, а само обещаните [от Бога] деца се считат за потомство [на Авраам, и съотв. - Божии деца]. ...“

/из п-мо до римл., 9/

Иначе, ако всички, които по плът са от Израел, бяха Божият народ Израел, то Божието слово би било пропаднало.

Най-отгоре

Анонимен

03.10.19 14:35 Цитирай
Гост
Има една поредица видеа в youtube, на руски език, в които една църква в Сиатъл, представя Исус както какъв е разкрит във всяка книга на Старият Завет. Разбира се, точните места в Писанието са ключове елемент. Как например беряните, разбраха, че това, което Павел им говори, е истина? Изследваха Писанията. Какво Исус тълкува за Него самият написано на двамата ученика към Емаус и пише, във всичките Писания? Струва ми се, няма основателна вяра, без отговори на тези въпроси. Човек трябва да знае в какво се състои вярата му и защо точно в Исус. Според мен, част от отговора е в евангелията. Особено Матей, не пропуска да цитира какво се изпълнява, понеже станало еди какво си. Лука от своя страна пише, че е изследвал подробно и така е седнал да пише. Едва ли е написал всичко, на база само на преки разкази, без източник Писанието. Тоест, къде и как в т.нар. Стар завет, е пророкувано, че именно този човек, Исус Христос, е синът на Бога и че е пратен да умре за човешкият грях и да подари вечен живот, е темата, знам това. Моят отговор беше по конкретните въпроси на Gerard, засягащи Еремия 31 и Езекиил 45. Ето и видеото в youtube https://www.youtube.com/playlist?list=PLdjlFcpjth8mgRtxOIxaxswvGq6o0cJx6

Най-отгоре

03.10.19 14:58 Цитирай
Разбирам... Да наистина, много полезна тема, там в тези видеота.

/из п-мо до римл., 9/

Най-отгоре

06.10.19 17:06 Цитирай
изказвания: 2086
Това го гледам от сутринта. Рави Яков Рамбзел : https://youtu.be/4KSIBFWQqsE

" Тогава змеят страшно се разгневи на жената и тръгна да воюва с останалите й потомци – онези, които спазват заповедите на Бога и се държат за истината, която Исус разкри. Змеят застана на морския бряг.
!!! Откр-е на Йоан 12
" http://vminev.blog.bg/drugi/2011/02/22/pesenta-na-viatyra.691513

Най-отгоре

Анонимен

07.10.19 13:32 Цитирай
Гост
Е, хубаво ние си пишем тук, но Gerard не участва. Аз пък го предизвиквам да го направи. Христос бил лъже Месия, не бил сина на Бога, това са сериозно обвинения, но добре. Можем да разговаряме за това, но не и като монолог. Ако Gerard търси истината наистина, нека се включи да дискутираме. После ако иска да става юдеин или каквото иска. Той сам повдигна тази тема и извън човека Watchman, ако не е искал само да го покаже в нелицеприятна светлина(въпросният човек), би следвало да можем да дискутираме кой е Исус и защо е толкова важно да вярваме в Него. Иначе излиза, че пишем във форума да очерним някого, пък било и с причина. Това, Божието Слово не го позволява и ако Gerard иска да научи къде го пише, мога да му помогна. Така че го моля да се върне на темата.Той сам попита за Езекиил 45 и Еремия 31 и лично аз му отговорих. Не разбрах съгласен ли е или не и нещата "увиснаха". Също и другите пишат, а няма отговор. Ако си толкова убеден, че родословията са сбъркани и изобщо си убеден, че Христос не е синът на Бога, въпреки че ти беше показано от eureth, точно от "Еврейските писания", трябва да дадеш някакъв отговор. Иначе излиза, че си пуснал темата с единствената мисъл да очерниш Watchman.

Най-отгоре

07.10.19 18:52 Цитирай

Според мен в случая може би има известна доза недоразумение.

Gerard сподели, че с темата, която той пусна (Пострадал от Watchman от fellowshipbg.org), той основно иска да предупреди хората да се пазят от съотв. "Watchman" (fellowshipbg.org), понеже Gerard е имал съотв. споделен лош опит с поведението на Watchman спрямо него, както той описва.

Отделно от горното, Gerard изрично каза, че неговото отричане от Божия син Исус няма нищо общо с поведението на Watchman,

и също че той в случая няма за цел или желание да обсъжда вярата в Божия син

(понеже за него такова обсъждане не е достатъчно, а той би искал по-скоро Бог евентуално пряко да му засвидетелства относно Исус, понеже иначе напр. би могло той да бъде заблуден от някой човек),
т.е., както разбирам, Gerard не би отхвърлил сериозно Божие свидетелство относно Исус от Назарет и би размислил относно цялата тази съдбоносно важна тема, което аз лично намирам принципно за нещо положително.

В този смисъл с темите, които аз отворих като разклонение на първоначалната тема на Gerard и цитирайки посочените от Gerard места, които, според него, противоречат на това, което ни е показал Исус от Назарет със словото си, живота си, знаменията си, смъртта му и съживяването му от мъртвите (според свидетелствата на пратениците му, които също са засвидетелствали всичко това на света чрез животите си и кръвта си), 

аз лично нямах предвид задължително да има конкретно обсъждане заедно с Gerard относно съответните неща,

а по-скоро - тъй като това са важни неща независимо от случая с Gerard/Watchman - така или иначе да могат да се посочат просветляващи места от Божиите древни писания (Законът, пророците и писанията), които да укрепят всеки във вярата в Божия син Исус,

а защо не и да подкрепят Gerard в това да размисли също относно тези древни Божии пророчества - ако той в случая намира посочените Божии думи от Писанията като такива, които са свързани с повдиганите от него проблемни въпроси - които пророчества, поне според мен, доста ясно очертават именно това, което Исус от Назарет е говорил, учил и вършил, ясно заявявайки, че именно той е този предизвестен от Бога, по какъв ли не начин, Божий син и помазаник-цар над Божието творение, и спасител на света от греха и смъртта.

Така, че според мен няма нужда Gerard задължително да се включва, щом за момента няма желание. Смятам, че познаването на Божиите пророчества за Божия син и помазаник-цар, и спасител на света са полезни за всички хора - и за повярвали в Исус и така получили опрощение и живот, и за такива, които все още не са.

[ Редактирано 07.10.19 20:44 ]

/из п-мо до римл., 9/

Най-отгоре

08.10.19 13:46 Цитирай
изказвания: 2086
Помежду другото интервюто на Сит Рот с Раби Рамбзел и разкритията на Рамбзел как е закодирано името на Йешуа и благовестието в текстовете Исая 53, Битие 1, сакто и Притчи и книга Левити, което интервю посочих с линк горе, са ШОКИРАЩИ‼️‼️

" Тогава змеят страшно се разгневи на жената и тръгна да воюва с останалите й потомци – онези, които спазват заповедите на Бога и се държат за истината, която Исус разкри. Змеят застана на морския бряг.
!!! Откр-е на Йоан 12
" http://vminev.blog.bg/drugi/2011/02/22/pesenta-na-viatyra.691513

Най-отгоре

09.10.19 02:12 Цитирай

Слушай, народе мой, закона ми, наклонете ухо към думите на устата ми. Ще отворя устата си с притчи и ще изговоря гатанки [загадкa, enigma] от старо време.

/из Хвал., 78/

Явно още от началото, от най-древните дни на творението има (предполагаемо важни) неща, които Бог, естествено, знае и които Бог е оставил да бъдат не-разкрити Божии загадки, тайни, дори и по времето на цар Давид или съвременниците му.

Също, се казва, че по-късно Бог ще започне да говори относно тези свои загадки/тайни.

Но дори тогава, когато Той започне да говори за това, той няма веднага да ги разкрие пряко, в прав текст,

а (първо) той ще говори тези скрити Божии неща чрез съпоставки/"притчи".

Това предполага, че ако Бог някак си е споменал някои неща от тези негови тайни, напр. чрез Божиите пророци в книгите на пророците, то той го е направил определено неясно и скрито, за да останат тези скрити от древността Божии тайни именно скрити.

Понеже иначе не би могло и не би имало смисъл по-късно Бог да започне да говори относно тях чрез съпоставки/"притчи", както изрично предизвестява, че именно така ще направи.

Понеже ако Бог не беше ги скрил някак си, то тези загадки и тайни щяха да бъдат явни и известни на всички,

което напълно би обезсмислило той да говори след това съпоставки/"притчи" за такива вече разкрити и ясни неща.

Поради това аз не бих очаквал, че евентуални Божии пророчества относно тези неща ще са изказани в прав недвусмислен текст,
а по-скоро бих очаквал подобни Божии послания  в повествованието да бъдат именно в някакъв смисъл "скрити" и не съвсем ясни на пръв поглед.

Например:
"В една къща да се изяде [храната от Pesah/Подминаването]. От месото да не изнасяте вън от къщи и кост от нея да не строшите."
/из Изход, 12/

Защо е било толкова важно за Бога, Божиите хора тогава, точно преди изхода от робството, когато намажат вратите на къщите си с кръвта на агнето, жертвано на Бога, и ядат определеното от Бога агне без недостатък,
в никакъв случай да не чупят кост от агнето?!
Защо това странно Божие изискване???...

По-късно Бог подминава (от там "Pesah"/"Подминаване") домовете на Божиитео хора в Египет, които според Божията заповед и обещание, са намазали вратите на къщите си с кръвта на агнето без недостатък, жертвано на Бога
(и не са чупили кост от агнето, въпреки че не са разбирали - защо),

но в останалите къщи в Египет, които са нямали на вратите си кръвта на агнето, определено от Бога чрез заповед и обещание за спасение от робството на египтяните,
Бог, за наказание срещу Египет, избива всички първородни деца на египтяните (понеже фараонът и народът му са държали в робство Божиите хора и дори са убивали мъжките бебета, които са се раждали, и какво ли още не са правили).

Та, Бог очевидно ще (или: е щял да) пази тези Божии неща скрити и тайни, до времето, когато Бог е решил да започне да говори относно тези неща  (първо) чрез съпоставки/"притчи".

(А след това - може би вече и в прав текст, без съпоставки и сравнения.)

В този смисъл,

ако Бог изрично е заявил, че той е оставил определени неща скрити и загадки, още от древните дни на творението си,

и че дори когато Бог по-късно започне да говори за тези Божии скрити загадки, то той дори тогава ще говори не в прав текст, а чрез съпоставки/"притчи" и сравнения, относно тези неща,

то имаме ли основание да очакваме, че Бог би разкрил тези неща, напр. чрез книгите на пророците си, в прав текст, придружено с пълен обстоятелствен контекст?...

Не мисля.

А Бог вече започнал ли е да говори чрез съпоставки/"притчи" и сравнения

относно тези скрити от древността Божии загадки и тайни?

Ако да, кога точно е започнал?

И също, ЗАЩО Бог е решил да остави тези Божии неща да са скрити и загадки от началото, от древните дни и да не ги разкрива,
до момента, в който започне да говори за тях чрез съпоставки/"причтки"?

И защо, след това, по-късно, когато Бог, според обещанието си, все пак ще започне (или: е започнал) да говори относно тези Божии тайни,

защо тогава Бог ще говори относно тях именно чрез съпоставки/"притчи", а не в прав текст,

така че дори тогава мнозина изглежда отново няма да разбират за какво Бог им говори?

Понеже ако дадена съпоставка/"притча" не бъде обяснена от онзи, който я е съставил, то как би могъл някой да разбере за какво става дума...

[ Редактирано 09.10.19 13:18 ]

/из п-мо до римл., 9/

Най-отгоре

Започване на нова тема
Към страница       >>  

Отговор (без HTML оформление):

Към форум:     Най-отгоре

Публикуване на темата: rss 0.92 Публикуване на темата: rss 2.0 Публикуване на темата: RDF