Последни публикации

Форуми

Записки

Коментари

Наблюдател

Библиотека
Тематика

анонимно участие   богове сте вие   богослужение   вечен съд   деноминации   евреин   ездра iii   надзроници   превод на светите текстове   токсични вещества  

виж всички тематики

Реплики

eureth   07.05.18 15:26
Преместих темата за "генно-модифицирната опозиция в Сирия"

в тема:
"Сирия: Отн.тн. ислямска държава", тук:

http://edinni.com/p/forum/forum_viewtopic.php?17424.post

eureth   15.04.18 14:53
Възможно е и до там да се стигне. Но главното, до което пише, че ще се стигне в тези земни военни противопоставяния, е че Бог ще доведе всички народи на битка против Йерусалим и той ще бъде превзет, и ще бъде тъпкан от народите, колкото Бог е определил (3год. и половина).

Тук има доста подробности около сегашната ситуация, в темата "Относно тн. ислямска държава":
http://edinni.com/p/forum/forum_viewtopic.php?17419.post

Владо   15.04.18 03:46
Света е пред прага на нова световна война.

Владо   15.04.18 03:45

Анонимен   13.02.18 09:08
еурет, постовете станаха три, но са един - само последния (нетът понякога е кошмарен тука). Моля те да оставиш само последния, а другите да ги изтриеш, за да не се "разводнява" темата.

RSS Емисии
rss1.0
Форуми :: Общи теми за вярата << Предишна тема | Следваща тема >>

интересни факти за водното кръщение
Към страница       >>  
Започване на нова тема

10.01.18 20:57 Цитирай
изказвания: 9
https://www.youtube.com/watch?v=i4BpeFEOsYA  просто желая да споделя това видео, в което се представени исторически документи.
Божии благословения на всички!

словото на кръста е безумие за тия, които погиват; а за нас, които се спасяваме, то е Божия сила (1Коринт.1:18)
Най-отгоре
кръщение,   мт.28,   омиване,   потапяне

10.01.18 23:48 Цитирай
изказвания: 4358
(В случая без отношение към основния въпрос) Каква точно би била разликата в различните обсъждани варианти на Мт. 28.19? Какво точно би следвало в единия и в другия случай, съотв.?

Краят на епохата: Времева диаграма,    Съгласуваща хронологична таблица (актуализирани версии)

„...Но не е така, както че е пропаднало Божието слово. Защото не всички, които [по плът] са от Израел, са [Божият народ] Израел. Нито пък всички са деца [на Бога], само защото са [по плът] потомство на Авраам.
А [според както Бог декларира]: "по Исаак ще се нарича семето ти."
Т.е. не плътските деца са Божии деца, а само обещаните [от Бога] деца се считат за потомство [на Авраам, и съотв. - Божии деца]. ...“

/из п-мо до римл., 9/

Иначе, ако всички, които по плът са от Израел, бяха Божият народ Израел, то Божието слово би било пропаднало.
Вж: "Не е отпаднало Божието слово - до римл. 9:6

Най-отгоре

11.01.18 09:25 Цитирай
eureth:

(В случая без отношение към основния въпрос) Каква точно би била разликата в различните обсъждани варианти на Мт. 28.19? Какво точно би следвало в единия и в другия случай, съотв.?

Честно ще кажа - не разбрах въпроса.

[ Редактирано 11.01.18 09:46 ]

словото на кръста е безумие за тия, които погиват; а за нас, които се спасяваме, то е Божия сила (1Коринт.1:18)
Най-отгоре

11.01.18 09:43 Цитирай
Доколкото разбирам, се обсъждат поне два различни текстови варианта на Мт. 28.19.

Какво би следвало по отношение на вярата и постъпките на Божиите хора, ако единият вариант е истиният (напр. какъвто е текстът в момента в KJV и руския синодален превод)?

И какво би било, ако другият вариант е истиният (напр. каквото Евсевиус οτ Кесариа/3-4в./ цитира в трудовете си)?

----
Между другото, (уж-)"преводът" "кръщавам"/"кръщение" (на гр. βαπτίζω / същ.) за мен лично е напълно неудачен и не-превеждащ нищо,

подобно на абсурдното "църква", използвано често (но не винаги) за уж-"превод" на гр. εκκλησια

[ Редактирано 12.01.18 07:34 ]

Краят на епохата: Времева диаграма,    Съгласуваща хронологична таблица (актуализирани версии)

„...Но не е така, както че е пропаднало Божието слово. Защото не всички, които [по плът] са от Израел, са [Божият народ] Израел. Нито пък всички са деца [на Бога], само защото са [по плът] потомство на Авраам.
Т.е. не плътските деца са Божии деца, а само обещаните [от Бога] деца се считат за потомство [на Авраам, и съотв. - Божии деца]. ...“

/из п-мо до римл., 9/

Иначе, ако всички, които по плът са от Израел, бяха Божият народ Израел, то Божието слово би било пропаднало.

Най-отгоре
βαπτίζω,   кръщавам,   кръщене,   кръщение,   мт.28:19
Анонимен

12.01.18 19:33 Цитирай
Гост
eureth, би ли дал информация за "другия" вариант? Какво цитира в своите трудове Евсевий Кесарийски?

Най-отгоре

12.01.18 20:51 Цитирай
Евсевиус е цитирал в трудовете си много места от док. на Н. Завещание и, понеже е живял 3-4в, неговите цитати (както и на други хора от старите времена) могат да послужат като сверка с ориг. преписи, които имаме днес.

Когато той (многократно) цитира Мат.28.19, цитатите му

не съдържат:  "омивайки/потапяйки ги в името на бащата, сина и светия дух",

а: "омивайки/потапяйки ги в мое(то) име".

Това е стар спор относно ориг. вариант на Мат 28.19, който, както разбирам, си има своята предистория, отиваща чак до Тертуалиан и Платон, и, разбира се, имаща връзка с противопоставянията между Ариос и неговите последователи от една страна и Алекснадрийския "папа"/"тати", слугата му Атанасиос, и техните последователи - от друга.

Засега аз лично не разбирам идеята на Ученица относно тази тема, затова и попитах по-горе относно това, но все още няма отговор.

[ Редактирано 13.01.18 03:54 ]

/из п-мо до римл., 9/

Най-отгоре

Анонимен

12.01.18 22:38 Цитирай
Гост
Интересно. За първи път чувам, че е имало спор, за този стих! Няма ли съхранен оригинал на Евангелието на Матея в който да се провери? Примерно такъв който датира от самия 1 век.

Най-отгоре

12.01.18 23:14 Цитирай
хм, не мисля, че имаме оригинал - само преписи. Най-много да има някое запазено парче от някой ориг. свитък - от време на време намират доста стари арх. находки.

Но така или иначе наличието на доста голям обем преписи, и то от най-ранни векове, прави Божиите свети книги най-добре засвидетелстваната книга в света, и то с голяма преднина пред другите (напр. старите гр. поеми).

[ Редактирано 13.01.18 14:15 ]

/из п-мо до римл., 9/

Най-отгоре

15.01.18 14:28 Цитирай

eureth:

Засега аз лично не разбирам идеята на Ученица относно тази тема, затова и попитах по-горе относно това, но все още няма отговор.

Добър ден.  Без някаква идея, брат, а просто исках да споделя един интересен материал, за мен в действителност ми се видя интересен.

Да, това е наистина стар спор, и той сам по себе си ни говори, че в темата относно водното кръщаване има истина, но има и завоалирана лъжа.

Аз съм изследвала доста материали по темата, и винаги стигах до извод, че в първоапостолската църква се кръщавали в Името Исус Христово. Именно това Име се произнасяло, и чрез него се сключвали завет. А най вече Бог, Който е автора на Библията, потвърждаваше чрез Духа че именно това е истинското кръщаване.  Още едно засили ми вниманието: при сключване на брак невястата, бъдеща жена, взима името (фамилията) на съпруга и. Също така и Църквата, която иска да бъде на брачната Вечеря, се подготвя и взима името на Младоженеца, когато сключва завет чрез водното. 

И още голяма тежест имаха за мен думите на апостол Павел: "и каквото и да вършите, словом или делом, вършете всичко в името на Господа Исуса." Наистина, в текстовете  се вижда че те  всичко правили са в името на Господ Исус. Всичко. Също и кръщавали.

Най-отгоре

15.01.18 14:43 Цитирай

eureth:

Какво би следвало по отношение на вярата и постъпките на Божиите хора, ако единият вариант е истиният
/content.php?content.86]εκκλησια[/url]

Ще отговоря само за мен. Когато напълно стана ми ясно, че не може да има два правилни кръщения, защото Павел каза  "Един Господ, една  вяра, едно кръщение", обнових завета си с Господа, и взех кръщение в името Исус Христово, това стана още през 2009 г. И благодна съм на Бога за Неговото водителство в тази крачка на вяра.

Най-отгоре

Започване на нова тема
Към страница       >>  

Отговор (без HTML оформление):

Към форум:     Най-отгоре

Публикуване на темата: rss 0.92 Публикуване на темата: rss 2.0 Публикуване на темата: RDF