Последни публикации

Форуми

Записки

Коментари

Наблюдател

Библиотека
Тематика

7-те общности   edinni.com:проблеми   благодат единствено в тялото   военен   излекуване   изтощителен труд   йезавел   небесна твърд   пълно понасяне на греховете   чобани  

виж всички тематики

Реплики

eureth   07.05.18 15:26
Преместих темата за "генно-модифицирната опозиция в Сирия"

в тема:
"Сирия: Отн.тн. ислямска държава", тук:

http://edinni.com/p/forum/forum_viewtopic.php?17424.post

eureth   15.04.18 14:53
Възможно е и до там да се стигне. Но главното, до което пише, че ще се стигне в тези земни военни противопоставяния, е че Бог ще доведе всички народи на битка против Йерусалим и той ще бъде превзет, и ще бъде тъпкан от народите, колкото Бог е определил (3год. и половина).

Тук има доста подробности около сегашната ситуация, в темата "Относно тн. ислямска държава":
http://edinni.com/p/forum/forum_viewtopic.php?17419.post

Владо   15.04.18 03:46
Света е пред прага на нова световна война.

Владо   15.04.18 03:45

Анонимен   13.02.18 09:08
еурет, постовете станаха три, но са един - само последния (нетът понякога е кошмарен тука). Моля те да оставиш само последния, а другите да ги изтриеш, за да не се "разводнява" темата.

RSS Емисии
rss1.0
Форуми :: Общи теми за вярата << Предишна тема | Следваща тема >>

интересни факти за водното кръщение
Към страница       >>  
Започване на нова тема

10.01.18 20:57 Цитирай
изказвания: 9
https://www.youtube.com/watch?v=i4BpeFEOsYA  просто желая да споделя това видео, в което се представени исторически документи.
Божии благословения на всички!

словото на кръста е безумие за тия, които погиват; а за нас, които се спасяваме, то е Божия сила (1Коринт.1:18)
Най-отгоре
кръщение,   мт.28,   омиване,   потапяне

10.01.18 23:48 Цитирай
изказвания: 4358
(В случая без отношение към основния въпрос) Каква точно би била разликата в различните обсъждани варианти на Мт. 28.19? Какво точно би следвало в единия и в другия случай, съотв.?

Краят на епохата: Времева диаграма,    Съгласуваща хронологична таблица (актуализирани версии)

„...Но не е така, както че е пропаднало Божието слово. Защото не всички, които [по плът] са от Израел, са [Божият народ] Израел. Нито пък всички са деца [на Бога], само защото са [по плът] потомство на Авраам.
А [според както Бог декларира]: "по Исаак ще се нарича семето ти."
Т.е. не плътските деца са Божии деца, а само обещаните [от Бога] деца се считат за потомство [на Авраам, и съотв. - Божии деца]. ...“

/из п-мо до римл., 9/

Иначе, ако всички, които по плът са от Израел, бяха Божият народ Израел, то Божието слово би било пропаднало.
Вж: "Не е отпаднало Божието слово - до римл. 9:6

Най-отгоре

11.01.18 09:25 Цитирай
eureth:

(В случая без отношение към основния въпрос) Каква точно би била разликата в различните обсъждани варианти на Мт. 28.19? Какво точно би следвало в единия и в другия случай, съотв.?

Честно ще кажа - не разбрах въпроса.

[ Редактирано 11.01.18 09:46 ]

словото на кръста е безумие за тия, които погиват; а за нас, които се спасяваме, то е Божия сила (1Коринт.1:18)
Най-отгоре

11.01.18 09:43 Цитирай
Доколкото разбирам, се обсъждат поне два различни текстови варианта на Мт. 28.19.

Какво би следвало по отношение на вярата и постъпките на Божиите хора, ако единият вариант е истиният (напр. какъвто е текстът в момента в KJV и руския синодален превод)?

И какво би било, ако другият вариант е истиният (напр. каквото Евсевиус οτ Кесариа/3-4в./ цитира в трудовете си)?

----
Между другото, (уж-)"преводът" "кръщавам"/"кръщение" (на гр. βαπτίζω / същ.) за мен лично е напълно неудачен и не-превеждащ нищо,

подобно на абсурдното "църква", използвано често (но не винаги) за уж-"превод" на гр. εκκλησια

[ Редактирано 12.01.18 07:34 ]

Краят на епохата: Времева диаграма,    Съгласуваща хронологична таблица (актуализирани версии)

„...Но не е така, както че е пропаднало Божието слово. Защото не всички, които [по плът] са от Израел, са [Божият народ] Израел. Нито пък всички са деца [на Бога], само защото са [по плът] потомство на Авраам.
Т.е. не плътските деца са Божии деца, а само обещаните [от Бога] деца се считат за потомство [на Авраам, и съотв. - Божии деца]. ...“

/из п-мо до римл., 9/

Иначе, ако всички, които по плът са от Израел, бяха Божият народ Израел, то Божието слово би било пропаднало.

Най-отгоре
βαπτίζω,   кръщавам,   кръщене,   кръщение,   мт.28:19
Анонимен

12.01.18 19:33 Цитирай
Гост
eureth, би ли дал информация за "другия" вариант? Какво цитира в своите трудове Евсевий Кесарийски?

Най-отгоре

12.01.18 20:51 Цитирай
Евсевиус е цитирал в трудовете си много места от док. на Н. Завещание и, понеже е живял 3-4в, неговите цитати (както и на други хора от старите времена) могат да послужат като сверка с ориг. преписи, които имаме днес.

Когато той (многократно) цитира Мат.28.19, цитатите му

не съдържат:  "омивайки/потапяйки ги в името на бащата, сина и светия дух",

а: "омивайки/потапяйки ги в мое(то) име".

Това е стар спор относно ориг. вариант на Мат 28.19, който, както разбирам, си има своята предистория, отиваща чак до Тертуалиан и Платон, и, разбира се, имаща връзка с противопоставянията между Ариос и неговите последователи от една страна и Алекснадрийския "папа"/"тати", слугата му Атанасиос, и техните последователи - от друга.

Засега аз лично не разбирам идеята на Ученица относно тази тема, затова и попитах по-горе относно това, но все още няма отговор.

[ Редактирано 13.01.18 03:54 ]

/из п-мо до римл., 9/

Най-отгоре

Анонимен

12.01.18 22:38 Цитирай
Гост
Интересно. За първи път чувам, че е имало спор, за този стих! Няма ли съхранен оригинал на Евангелието на Матея в който да се провери? Примерно такъв който датира от самия 1 век.

Най-отгоре

12.01.18 23:14 Цитирай
хм, не мисля, че имаме оригинал - само преписи. Най-много да има някое запазено парче от някой ориг. свитък - от време на време намират доста стари арх. находки.

Но така или иначе наличието на доста голям обем преписи, и то от най-ранни векове, прави Божиите свети книги най-добре засвидетелстваната книга в света, и то с голяма преднина пред другите (напр. старите гр. поеми).

[ Редактирано 13.01.18 14:15 ]

/из п-мо до римл., 9/

Най-отгоре

15.01.18 14:28 Цитирай

eureth:

Засега аз лично не разбирам идеята на Ученица относно тази тема, затова и попитах по-горе относно това, но все още няма отговор.

Добър ден.  Без някаква идея, брат, а просто исках да споделя един интересен материал, за мен в действителност ми се видя интересен.

Да, това е наистина стар спор, и той сам по себе си ни говори, че в темата относно водното кръщаване има истина, но има и завоалирана лъжа.

Аз съм изследвала доста материали по темата, и винаги стигах до извод, че в първоапостолската църква се кръщавали в Името Исус Христово. Именно това Име се произнасяло, и чрез него се сключвали завет. А най вече Бог, Който е автора на Библията, потвърждаваше чрез Духа че именно това е истинското кръщаване.  Още едно засили ми вниманието: при сключване на брак невястата, бъдеща жена, взима името (фамилията) на съпруга и. Също така и Църквата, която иска да бъде на брачната Вечеря, се подготвя и взима името на Младоженеца, когато сключва завет чрез водното. 

И още голяма тежест имаха за мен думите на апостол Павел: "и каквото и да вършите, словом или делом, вършете всичко в името на Господа Исуса." Наистина, в текстовете  се вижда че те  всичко правили са в името на Господ Исус. Всичко. Също и кръщавали.

Най-отгоре

15.01.18 14:43 Цитирай

eureth:

Какво би следвало по отношение на вярата и постъпките на Божиите хора, ако единият вариант е истиният
/content.php?content.86]εκκλησια[/url]

Ще отговоря само за мен. Когато напълно стана ми ясно, че не може да има два правилни кръщения, защото Павел каза  "Един Господ, една  вяра, едно кръщение", обнових завета си с Господа, и взех кръщение в името Исус Христово, това стана още през 2009 г. И благодна съм на Бога за Неговото водителство в тази крачка на вяра.

Най-отгоре

Започване на нова тема
Към страница       >>  

Отговор (без HTML оформление):

Към форум:     Най-отгоре

Публикуване на темата: rss 0.92 Публикуване на темата: rss 2.0 Публикуване на темата: RDF