Последни публикации

Форуми

Записки

Коментари

Наблюдател

Библиотека
Тематика

агент петър   божий съд сега   двамата пророци   ездра 3   живо слово   лишаване от храна   нови учения   окултизъм   противозачатъчни   статистики  

виж всички тематики

Реплики

Владо   23.09.17 14:48
:) Аз пък съм с молба. Тук : http://edinni.com/p/forum/forum_viewtopic.php?17024.last моля админите да направят активни връзките. Благодаря за труда!

Владо   05.06.17 22:39
еурет, моля те коригирай заглавието на последната тема, изял съм една буква ("ЦъркВата...")

Владо   17.05.17 01:51
ок.

eureth   07.04.17 16:02
Владо, преместих изказването в темата, защото тук, в Реплики, няма удобства за дискусии, тук:
http://edinni.com/p/forum/forum_viewtopic.php?16864.post

eureth   31.03.17 22:03
Владо, добавих още малко инфо там. Надявам се да ти е от помощ.

RSS Емисии
rss1.0
Форуми :: Спасение от греха и смъртта << Предишна тема | Следваща тема >>

Закоравяването на Фараона - сам или Бог?
Започване на нова тема

14.08.17 03:03 Цитирай
изказвания: 80
(разкл. от: Иска ли Бог да спаси ВСИЧКИ хора от греховете им и от смъртта, и от справедливия си гняв?)

eureth:

Между другото, в тази връзка, как разбираш случая с египетския цар, когото Бог е закоравил, правейки така, че фараонът да се противи на Бога "до отказ"

и съотв. Бог след това го е погубил?

Както знаем, този случай е споменат от Павел във връзка с тези трудни за разбиране положения (п-мо до римл.)

Ако видим думата в оригинал, означава силен, превежда се и като стана арогантен. Да твърдим, че Бог е го е направил, т.е. накарал фараона да постъпи така според мен не е вярно. Иначе ще трябва да припишем на Бог цялото зло, Бог прави хората зли, кара ги да вършат зло.В словото виждаме навсякъде, че Бог е светлина и в Него няма никаква тъмнина, че Той е справедлив Бог и пр.Просто Бог го остави да се закорави, това е. Толкова сме далеч от това да разбираме Бог, жертвата Му, че дори и да Го коментираме.Наистина, Бог е толкова Велик, както казва Йов:

37:23 Всемогъщ е, не можем да Го проумеем, Велик е по сила, по съд и по пълнота на правосъдието. Той никого не угнетява.

[ Редактирано 14.08.17 14:41 ]

Най-отгоре
закоравяване,   предопределение,   предузнание

14.08.17 15:14 Цитирай
изказвания: 3959
(По-горе добавих в началото цитат от моето изказване, за да е ясно за какво стaва дума.)

Преводът в случая не е лош и е достатъчно информативен. По-късно мисля да пиша повече конкретно за това.

Там е работата, че не само текстът, но и самият контекст е кристално ясен, че става дума за това,

че именно Бог ("активно") е искал това и е направил сърцето на фараона твърдо,

а не че фараонът сам си е направил сърцето твърдо.

14 Какво да кажем тогава? Има ли неправда у Бога? Да не бъде!
15 Защото Той казва на Мойсей: "Ще покажа милост, към когото ще покажа, и ще пожаля, когото ще пожаля."
16 И така, не зависи от този, който иска, нито от този, който тича, а от Бога, който показва милост.

17 Защото Писанието казва на фараона: "Именно затова те издигнах, за да покажа в теб силата Си и да се възвести Името Ми по целия свят."
18 И така, към когото иска, Той показва милост и когото иска, [Той] закоравява.

19 Тогава ти ще кажеш: А защо още обвинява? Защото кой е устоял на волята Му?
20 Но, о, човече, кой си ти, че да отговаряш против Бога? Направеното нещо ще каже ли на онзи, който го е направил: Защо си ме направил така?
21 Или грънчарят няма ли власт над глината, от една и съща буца да направи един съд за почтена употреба, а друг за непочтена употреба?

/из П-мо до римл., 9/

Ако погледнем всичко това без да имаме предвид

1. положението ни на продадени (от Адам) роби на греха, вършещи-зло-пред-Бог-без-право-на-претенции (контекст: без Божието спасение),

2. както и Божието предузнаване (на което, след това, се основава Божието предопреляне, както пише), за което Павл говори (контекст: предложено от Бога спасение по милост, без Бог да е длъжен да прави това, примерно за да остане справедлив и праведен),

тогава лесно можем да стигнем до неправилни изводи, че Бог примерно е несправедлив, зъл, тиранин и т.н.

Фараонът е част от потомството на Адам, който е извършил греха и така ни е продал (вкл. и фараона) под грях и смърт, да сме зли и да вършим зло пред Бога, и да сме обречени на гибел (освен ако Бог не реши да направи нещо за нас...).

А тия които са роби на греха не могат да са такава, в които Бог благоволява и не могат да имат каквито и да е претенции нито за милост, нито за спасение, било за всички, било само за някои.

И ако Бог осъди за греховете му (по принцип) онзи, който върши зло - напр. фараона преди Бог да го е закоравил спрямо Божията воля в този конкретен случай (понеже той е вършил грях/зло и преди това) - то Бог не е несправедлив или лош.

Както казах - страшно и незавидно положение, завещано ни от нашия пра-баща по плът, Адам, с вещата "помощ" на сатаната, разбира се.

Когато разсъждаваме за тези трудни (поне за мен) за разбиране неща, не можем да пренебрегнем ясно декларираните от Бога и пратениците на Божия син неща в Писанията (напр. до римл, изх. и т.н.).

[ Редактирано 16.08.17 11:54 ]

Краят на епохата: Времева диаграма,    Съгласуваща хронологична таблица (актуализирани версии)

Най-отгоре

Започване на нова тема

Отговор (без HTML оформление):

Към форум:     Най-отгоре

Публикуване на темата: rss 0.92 Публикуване на темата: rss 2.0 Публикуване на темата: RDF