Последни публикации

Форуми

Записки

Коментари

Наблюдател

Библиотека
Тематика

openbsd   shalom group   дали обича бог света   дореа   заблуди   крайност   луцифер   любов към пари   пламен донев   ционизъм  

виж всички тематики

Реплики

Владо   23.09.17 14:48
:) Аз пък съм с молба. Тук : http://edinni.com/p/forum/forum_viewtopic.php?17024.last моля админите да направят активни връзките. Благодаря за труда!

Владо   05.06.17 22:39
еурет, моля те коригирай заглавието на последната тема, изял съм една буква ("ЦъркВата...")

Владо   17.05.17 01:51
ок.

eureth   07.04.17 16:02
Владо, преместих изказването в темата, защото тук, в Реплики, няма удобства за дискусии, тук:
http://edinni.com/p/forum/forum_viewtopic.php?16864.post

eureth   31.03.17 22:03
Владо, добавих още малко инфо там. Надявам се да ти е от помощ.

RSS Емисии
rss1.0
Форуми :: Спасение от греха и смъртта << Предишна тема | Следваща тема >>

Закоравяването на Фараона - сам или Бог?
Започване на нова тема

14.08.17 03:03 Цитирай
изказвания: 80
(разкл. от: Иска ли Бог да спаси ВСИЧКИ хора от греховете им и от смъртта, и от справедливия си гняв?)

eureth:

Между другото, в тази връзка, как разбираш случая с египетския цар, когото Бог е закоравил, правейки така, че фараонът да се противи на Бога "до отказ"

и съотв. Бог след това го е погубил?

Както знаем, този случай е споменат от Павел във връзка с тези трудни за разбиране положения (п-мо до римл.)

Ако видим думата в оригинал, означава силен, превежда се и като стана арогантен. Да твърдим, че Бог е го е направил, т.е. накарал фараона да постъпи така според мен не е вярно. Иначе ще трябва да припишем на Бог цялото зло, Бог прави хората зли, кара ги да вършат зло.В словото виждаме навсякъде, че Бог е светлина и в Него няма никаква тъмнина, че Той е справедлив Бог и пр.Просто Бог го остави да се закорави, това е. Толкова сме далеч от това да разбираме Бог, жертвата Му, че дори и да Го коментираме.Наистина, Бог е толкова Велик, както казва Йов:

37:23 Всемогъщ е, не можем да Го проумеем, Велик е по сила, по съд и по пълнота на правосъдието. Той никого не угнетява.

[ Редактирано 14.08.17 14:41 ]

Най-отгоре
закоравяване,   предопределение,   предузнание

14.08.17 15:14 Цитирай
изказвания: 3935
(По-горе добавих в началото цитат от моето изказване, за да е ясно за какво стaва дума.)

Преводът в случая не е лош и е достатъчно информативен. По-късно мисля да пиша повече конкретно за това.

Там е работата, че не само текстът, но и самият контекст е кристално ясен, че става дума за това,

че именно Бог ("активно") е искал това и е направил сърцето на фараона твърдо,

а не че фараонът сам си е направил сърцето твърдо.

14 Какво да кажем тогава? Има ли неправда у Бога? Да не бъде!
15 Защото Той казва на Мойсей: "Ще покажа милост, към когото ще покажа, и ще пожаля, когото ще пожаля."
16 И така, не зависи от този, който иска, нито от този, който тича, а от Бога, който показва милост.

17 Защото Писанието казва на фараона: "Именно затова те издигнах, за да покажа в теб силата Си и да се възвести Името Ми по целия свят."
18 И така, към когото иска, Той показва милост и когото иска, [Той] закоравява.

19 Тогава ти ще кажеш: А защо още обвинява? Защото кой е устоял на волята Му?
20 Но, о, човече, кой си ти, че да отговаряш против Бога? Направеното нещо ще каже ли на онзи, който го е направил: Защо си ме направил така?
21 Или грънчарят няма ли власт над глината, от една и съща буца да направи един съд за почтена употреба, а друг за непочтена употреба?

/из П-мо до римл., 9/

Ако погледнем всичко това без да имаме предвид

1. положението ни на продадени (от Адам) роби на греха, вършещи-зло-пред-Бог-без-право-на-претенции (контекст: без Божието спасение),

2. както и Божието предузнаване (на което, след това, се основава Божието предопреляне, както пише), за което Павл говори (контекст: предложено от Бога спасение по милост, без Бог да е длъжен да прави това, примерно за да остане справедлив и праведен),

тогава лесно можем да стигнем до неправилни изводи, че Бог примерно е несправедлив, зъл, тиранин и т.н.

Фараонът е част от потомството на Адам, който е извършил греха и така ни е продал (вкл. и фараона) под грях и смърт, да сме зли и да вършим зло пред Бога, и да сме обречени на гибел (освен ако Бог не реши да направи нещо за нас...).

А тия които са роби на греха не могат да са такава, в които Бог благоволява и не могат да имат каквито и да е претенции нито за милост, нито за спасение, било за всички, било само за някои.

И ако Бог осъди за греховете му (по принцип) онзи, който върши зло - напр. фараона преди Бог да го е закоравил спрямо Божията воля в този конкретен случай (понеже той е вършил грях/зло и преди това) - то Бог не е несправедлив или лош.

Както казах - страшно и незавидно положение, завещано ни от нашия пра-баща по плът, Адам, с вещата "помощ" на сатаната, разбира се.

Когато разсъждаваме за тези трудни (поне за мен) за разбиране неща, не можем да пренебрегнем ясно декларираните от Бога и пратениците на Божия син неща в Писанията (напр. до римл, изх. и т.н.).

[ Редактирано 16.08.17 11:54 ]

Краят на епохата: Времева диаграма,    Съгласуваща хронологична таблица (актуализирани версии)

Най-отгоре

Започване на нова тема

Отговор (без HTML оформление):

Към форум:     Най-отгоре

Публикуване на темата: rss 0.92 Публикуване на темата: rss 2.0 Публикуване на темата: RDF